Memleket Hasreti Arnavutköy’de Giderildi

Geri

Arnavutköy Belediyesi’nin düzenlediği “Anadolu’dan Arnavutköy’e” projesi ile hemşehri dernekleri bir araya geldi.  

Arnavutköy Belediyesi, ilçede bulunan hemşehri dernekleri için il, ilçe ve köylerini tanıtan belgesel videoları hazırladı. Hazırlanan belgeseller Nuri Pakdil Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan etkinlik ile vatandaşların gösterimine sunuldu. Programa Arnavutköy Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu, Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, dernek temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Etkinliğe katılan misafirlere yapılan ikram sonrasında, tüm belgesellerin özetini içeren bir tanıtım filmi gösterildi. Aynı anda tüm belgesel videoları Arnavutköy Belediyesi Youtube hesabında yayımlandı. Ardından Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı ve Arnavutköy Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu tarafından dernek temsilcilerine hediyeleri takdim edildi. Program, Halk Müziği Sanatçısı Orhan Hakalmaz’ın yaşattığı müzik ziyafeti ile son buldu. 

“Anadolu’ya Gideceğiz, Anadolu’yu Gezeceğiz”

Programın açılışında konuşan Ahmet Haşim Baltacı, “Biz derneklerimize gittiğimizde aslında o köyü ziyaret etmiş veya o ili ziyaret etmiş, o ilçeyi ziyaret etmiş gibi oluyoruz. Hemşehriler yan yana geldiklerinde birbirleriyle sohbetlerinde, muhabbetlerinde kendi kültürlerini kendi köylerini ya da düğün dernek ve benzeri sevindirici haberleri birbirleriyle paylaşıyorlar sohbet ediyorlar. Onun içerisine böyle bir hatırlatma videosunun, belgesel filminin de dahil olduğunu düşünürsek sanki bir eksikliği giderirmiş gibi algıladık” şeklinde konuştu. 

Amaçlarının memleket hasretini gidermek olduğunu söyleyen Ahmet Haşim Baltacı, “Arnavutköy’ümüze Anadolu’dan gelip yerleşen, aş için, iş için buralara gelen, burada memleket hasretiyle hemşehri derneklerini kuran, inşa eden kardeşlerimizin memleketlerini tanıtmak, hatırlatmak; derneklerinde, sosyal medyalarında, televizyonlarında kendi memleketlerini doyasıya seyretmeleri için 15-20 dakikalık belgeseller hazırladık. İnşallah bu yapmış olduğumuz çalışma hemşehrilerimizin memleket hasretine ve ülkemizin birliğine, bütünlüğüne olumlu yöne etki sağlar diye temenni ediyoruz. Konserimiz, Anadolu’nun ezgilerini bu akşamın ruhuna uygun olarak bize sunacak çok güzel bir konser olacak. Anadolu’ya gideceğiz, Anadolu’yu gezeceğiz” dedi.